@M1das_number1

30 eggs from Argentina =$6 
$6÷30=$0.20 per egg 
30 eggs from usa(since the prices are different in different states we will go off of 
The highest price and the lowest price for eggs per dozen)
Lowest=Missouri=$4.24 per 12 eggs 
Or $0.353 recurring per egg $0.35 for simplicity sake

Highest=Hawaii=$9.73 per 12 eggs
Or $0.81 per egg

$6÷$0.35=17 eggs with just 6 dollars 
To get to 30 eggs youd need $10.50 so youd save $4.50 
$6÷$0.81=7 eggs with just 6 dollars 
To get to 30 eggs youd need $24.30 so youd
Save $18.30

Tldr:
On the lower end youd save yourself 
$4.50 
On the higher end youd save yourself 
$18.30

Have a good day

@ДмитрийВолков-ь8д

in Ukraine 30 eggs cost 5 dollars. Half a year ago they cost 3 dollars.

@cjaythebaker

60 eggs at Walmart in my town is 19.99

@benzheng5406

I got a case of 60 at Walmart for 21.44+tax

@danzolion8758

In the UK it's £6.50 in Newry

@deanpopil6685

I live in Canada, I Just paid $6.99 plus tax for 12, $7.83 total. we got rid of 1 cent coins so had to pay $7.85.

@pressurecookerphobic

Where I live in Brazil, it would be around $4.

@markrush2319

Why is the world obsessed with the costs of eggs 🥚. Am in Mar del Plata now,but when I was in Chicago in December and I brought a dozen eggs 🥚 at Walmart for 1.29. You could get 36 eggs 🥚 for 3.87. You could probably get them cheaper if you went  to Aldi

@Kakaokevin

In Danmark 65 kr